Реальність підриву ЗАЕС та ймовірні наслідки: Сергій Дмітрієв, екс-співробітник відділу ядерної безпеки станції

Реальність підриву ЗАЕС та ймовірні наслідки: Сергій Дмітрієв, екс-співробітник відділу ядерної безпеки станції

Навколо запорізької атомної станції останнім часом точиться багато чуток, припущень. Ми поспілкувались безпосередньо з людиною, яка працювала контролюючим фізиком відділу ядерної безпеки Запорізької атомної електростанції в період 1985 - 1991 Сергієм Дмітрієвим. Відповідно на погляд редакції саме ця людина може мати право щось коментувати з приводу якихось подій на ЗАЕС, оскільки має відповідну освіту та досвід роботи саме на атомній станції про яку всі навколо кажуть.

За словами Сергія, підрив ЗАЕС не має логіки та такої небезпеки, про яку говорять усі. Але якщо вже припустити справжню мету підриву, то це, скоріш за все, стосується російського відходження з позицій на лівому березі. Теоретично, російські сили можуть підірвати станцію, але скоріш за все не з метою техногенної катастрофи. Однак, після підриву Каховської ГЕС можна очікувати будь-яких подій. Їх мета, ймовірно, полягає в унеможливленні подальшої роботи станції.

Однією з причин є те, що деякі комплектуючі для атомної станції виготовляються виключно в Росії, і їм немає аналогів у світі. Деякі деталі станції були створені спеціально для запорізької АЕС, тому неможливо встановити аналогічні деталі з іншої станції. Якщо хтось захоче відновити роботу станції, все одно доведеться звертатися до Росії.

Це припущення вказує на те, що Росія може намагатись зробити собі козир для майбутніх переговорів.

Якщо російська армія прийме таке безглузде рішення, як підрив станції, наслідки будуть катастрофічними, але не такими, як у Чорнобилі.

Зараз ЗАЕС не може вибухнути так само, як Чорнобиль, оскільки вибух був спровокований саме з середини реактора через перевантаження, а зараження через викиди і горіння графіту.

Вибух ззовні не становить такої загрози, оскільки реактор має багатошарову систему захисту від зовнішніх загроз. Однак, можливо підірвати реактор. Припустимо, що він буде штучним вибухом і умовно це буде подібно до вибуху купи тротила, на який зверху поклали ядерне паливо.Радіоактивний матеріал розповсюдиться в межах радіусу зовнішнього вибуху, і деяка частина його розлетиться навколо, але це буде обмежена територія, приблизно 20 кілометрів навколо місця вибуху.

Ще раз, на його думку, немає підстав очікувати радіоактивного хмароутворення, як у випадку з Чорнобилем, оскільки вибух зсередини реактора та зовнішній вибух з використанням вибухівки - це два різних сценарії.

Єдина формула поширення радіоактивного матеріалу залежить від потужності вибуху. Чим більший вибух, тим далі може розповсюдитися радіоактивний матеріал. Умовно кажучи, закладуть вони 100 кілограм тротилу, розлетиться все на 500 метрів. Закладуть 100 тонн, розлетиться на 10 кілометрів. - переконаний Дмітрієв.

Також Сергій рахує, що нам трохи повезло, що в цій ситуації не функціонує Каховська ГЕС. Бо якщо б вона функціонувала, вирогідний вибух міг би закинути радіоактивний матеріал у воду і тоді дійсно, радіація могла би забруднити навіть все Чорне море. Але зараз максимум, який може бути, це забруднення ставка охолоджувача, який завжди був відрізаний від основної води, а та вода, що в ньому є, подається примусово. Тому навіть якщо взяти найгірший сценарій, який лише може бути, це звісно не є добре, але і масштаби припустимої катастрофи сильно перебільшені у сотні разів - вважає експерт.

Матеріали "Ї - Спротив" створюються незалежними журналістами. Ми не беремо гроші від політиків і не продаємо вам рекламу. Ваша підтримка допомагає нам зберігати нашу незалежність. Ви можете підтримати нас за вказаними реквізитами 5375411206296969.

//