Херсонська ОДА купила форму для ТРО за завищеними цінами у пов'язаних фірм, які займаються сміттям у Кропивницькому і не мають відношення до военторгу

Херсонська ОДА купила форму для ТРО за завищеними цінами у пов'язаних фірм, які займаються сміттям у Кропивницькому і не мають відношення до военторгу

Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації зробив дві закупівлі військової форми та білизни, загальною сумою 41,7 мільйона гривень.

Перша закупівля на 26 402 030 гривень на 7141 комплектів військової форми. Її ХОДА продала фірма ТОВ "Екотранссервіс-21" (ЄРДПОУ 44151407).

Якщо подивитись специфікацію додатку до договору то виходить

  1. Куртка вітро-волого захисна зимова - 1865 шт, ціна за одиницю 4650 грн
  2. Штани вітро-волого захисні зимові - 2552 шт, ціна за одиницю 2950 грн
  3. Черевики з високими берцями зимові 2724 шт, ціна за одиницю 3475 грн

Яка саме марка, виробник, модель одягу не вказані. І це не дозволяє достеменно зрозуміти що саме куплено, порівняти з іншими подібними пропозиціями на ринку і зрозуміти чи коштує продукція цих грошей.

Ми уважно вивчили фірму постачальник та її тендерну "біографію".

Як виявилось основі КВЕДи фірми "сміттєві" та тендери які раніше отримувала фірма стосувались, вивозу, видаленню, сортуванню та захороненню сміття у місті Олександрія на Кіровоградщині. Аж тут зненацька, фірма вирішила продати великий обсяг військової форми у Херсон. (цікаво звідки вони його взяли?).

Промоніторивши середні ціни на подібні позиції зі схожих на ринку з'явилось припущення, що ціни на закупівлю завищені близько 30-40%.


Оскільки зрозуміти що саме закупили і скільки воно коштує насправді з відкритих джерел не вдалось ми звернулись до учасників 124 батальйону херсонської ТРО з проханнями надати зразки форми яку вони отримали.

Як з'ясувалось нещодавно вони дійсно отримали новенькі комплекти зимової форми, білизни та взуття.

Ми пошукали різні пропозиції на ринку, а також в закупівлях інших рад та виявили, що таку форму яку предоставили в Херсонській ТРО можна вільно купити за різними пропозиціями. Наприклад на бігль її пропонують за 2850 грн за комплект. Шатни + Куртка.

Якщо подивитись в закупівлях  інших рад, то наприклад полтавська обласна рада купила зимові штани за 1530 гривень за штуку. Що дуже відрізняється від ціни 2950 грн для Херсонської ОДА.

Якщо порівнювати саме куртки, то їх в середньому закуповують за 2-3 тисячі гривень за одиницю. На відміну від 4650 грн/шт у Херсоні.

Ось наприклад закупівля височанської ради Харківської області. Ми шукали для порівняння тендери точно такої специфікації як і в Херсоні.

Також питання виникають і до берців. Вони виявились марки PARS це мабуть єдина позиція з переліку, де накрутка ціни виявилась менша від усіх інших позицій. Проте все одно більше ринкової. Херсонська ОДА купила їх за ціною 3745 грн/шт. Коли їх пропонують за 3000 грн, якщо робити оптове замовлення то вийде 2750 грн/шт, що на тисячу гривень дешевше від закупівлі.

Другу закупівлю термобілизни, шапок, сидушок зробили на 15 359 583 грн у ТОВ "Золотий Клевер" (ЄРДПОУ 35439270).  

Перевірити другу закупівлю так детально як першу не вдалось. Бійці ТРО підтвердили що нещодавно вони отримали також і білизну, проте на момент спілкування вона була на них і фото було зробити незручно. Тому нажаль специфікації ми не маємо.

Вдалось порівняти ціну на досить зрозумілу і розповсюджену річ як сидушки, вони коштують у закупівлі 387 грн за шт. В той час як на розповсюдженому агрегаторі ринкових пропозицій їх продають за набагато нижчими цінами.

Ми припускаємо, що якщо отримати зразки білизни та інших позицій наведених у закупівлі ціни будуть мати приблизно такий самий завищений характер. Як і в першій закупівлі. Обгрунтуванням таких припущень є те що обидві фірми які постачають форму та білизну Херсонській ТРО пов'язані між собою.

Згідно рєстрів розташовані обидві фірми за однією адресою Україна, 28000, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, місто Олександрія, вул.Бульварна (колишня Свердлова) , будинок 1. Це звичайна п'ятиповерхівка.

Також тендерна історія ТОВ "Золотий Клевер" демонструє нам що ця угода є аномальною для її сфери діяльності.

Зазвичай вона займається різного роду реконструкціями. У тій самій громаді що і перша фірма вивозить сміття.

З яких причин закупівлю вирішили розбити на дві пов'язані фірми не відомо. Але те, що ціни в них дуже відрізняються від ринкових місцями більше ніж 40% - факт.

Ми намагались знайти чи ще комусь продавали ці фірми форму, або білизну. Але будь-яких доказів що ці підприємства здійснюють подібну діяльність знайти не змогли.

З урахуванням характеру закупівлі, є припущеня, що хтось попросив бенефіціарів фірм "прогнати через себе бюджетні гроші". Але остаточну крапку у цій історії мають поставити правоохоронні органи, у яких відповідно мають з'явитись питання до цих оборудок.

Автор: Риженко Костянтин

//